جستجو در سایت :   

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته پزشکی 

عنوان : سینوسهای پارانازال

دانشگاه ازاد اسلامی 

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته پزشکی 

عنوان :

سینوسهای پارانازال

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

مقدمه:

طیف وسیعی از ضایعات، ممکن می باشد سینوسهای پارانازال را درگیرکند؛ این بیماریها شامل سینوزیت حاد و مزمن، آلرژیک، قارچی، کیستها، پولیپها تا ضایعات توموری و شبه تومور مثل پاپیلوما وSCC [1] و ضایعات متاستاتیک مثل لنفوم و همچنین دیسپلازی های استخوانی مثل فیبروز دیسپلازی و سمنتواسیفائینگ فایبروما می باشد.

مطالعات زیادی در این موردها با بهره گیری از رادیوگرافی کانونشنال، CT[2]، [3] MRI انجام شده که دارای معایبی هستند، مانند سوپرایمپوزیشن ساختارهای فکی و صورتی در رادیوگرافی کانونشنال، خطر دوز زیاد ناشی از رادیاسیون در CT؛ عدم نمایش استخوان کورتیکال در MRI که در نتیجه این مدالیته در نشان دادن سیستم درناژ سینوس به تنهایی کافی نیست؛ به علاوه معایبی همچون قیمت بالا و عدم دسترسی کافی نیز دارد.(1) در مدالیته CBCT از اشعه مخروطی و دتکتور flat[4] بهره گیری شده و از مزایایی همچون رادیاسیون کمتر، هزینه کمتر، دسترسی راحت تر، زمان کمتر جهت به دست آوردن و پردازش داده ها بهره گیری می ‌کند.(2) با در نظر داشتن کم بودن تعداد مطالعات در زمینه کاربرد  CBCTدر ارزیابی سینوس های پارانازال و نیاز به سیستم تصویربرداری جهت  sceeningدقیق ضایعات، به مطالعه خصوصیات رادیوگرافیکی این ضایعات با سیستم تصویربرداریCBCT می پردازیم.

در اینجا آغاز به مطالعه آناتومی نرمال سینوس ها و نمای رادیوگرافیکی تومورها و کیست ها در تکنیک های تصویربرداری میپردازیم.

آناتومی ناحیه سینونازال:

آناتومی بینی :

نمو حفره نازال از هفته 4 جنینی (روز 24 ام)(3) آغاز میشود که منشا آن از استومودئوم[5] میباشد . در نمو بینی ماگزیلاری پروسس ها از طرفین به سمت همدیگر و به سمت مدیال پروسس ها حرکت میکنند تا محل اولیه 3/2 لب بالا باشند و مدیال نازال پروسس ها به  یکدیگر متصل میشوند تا فیلتروم و کولوملا را در هفته 7 تشکیل دهند.

 :دانلود فایل متن کامل پایان نامه در سایت sabzfile.com

اتصال غضروف به استخوان را رینیون[6] نامگذاری کرده اند. استخوان نازال در سطح خارجی نسبتا صاف و دارای سوراخ های ریزی برای عبور شاخه های عروقی میباشد. قسمت پشتی بینی[7]  متشکل از استخوان های بینی به گونه فوقانی و قسمت پشتی غضروف 4 گوش به گونه تحتانی میباشد. استخوان های بینی در قسمت فوقانی باریک تر و ضخیم تر و در قسمت تحتانی، پهن تر و نازکتر میباشد. در قسمت فوقانی با استخوان های فرونتال متصل شده و سطح پشتی استخوان های بینی در میدلاین با صفحه عمودی اتموئید به گونه فوقانی و غضروف 4گوش به گونه تحتانی اتصال میابد.(1) به گونه تحتانی، اتصال استخوان های بینی به قسمت بالایی[8] غضروفهای طرفی-فوقانی[9] متصل شده و یا  overlapمیشودکه این اورلپ حدود mm11 میباشد که با بافت فیبروز تثبیت میشود و به عنوان key stone area  شناخته می گردد.)3) حفره بینی در هر طرف به وسیله سپتوم بینی مجزا میشود؛ سپتوم به ساپورت استخوان ها و غضروف های سقف و نوک بینی کمک می ‌کند. مهمترین قسمت سپتوم بینی استخوان وومر، صفحه عمودی اتموئید، غضروف 4 گوش و سپتوم غشایی و کولوملا میباشد که در واقع قطعات استخوانی سپتوم شامل نازال کرست استخوان پالاتین، نازال کرست ماگزیلا، استخوان وومر، نازال و صفحه عمودی اتموئید می باشد. سقف بینی از صفحه نازک غربالی استخوان اتموئید تشکیل شده که فقط mm5 از پهن ترین مارژین خلفی آن را شامل میشود کف بینی به وسیله کام سخت شکل میگیرد که 3/2 قدامی آن به وسیله زواید پالاتینی ماگزیلا و 3/1 خلفی آن به وسیله صفحه افقی پالاتین شکل میگیرد. (1و3) دیواره لترالی بینی بسیار پیچیده تر از دیواره مدیالی آن می باشد سه یا چهار توربینات یا کونکا از دیواره لترالی بیرون میزند که این کونکاها scroll-like هستند و هر چه به طرف بالا پیش میرویم کوچکتر میشوند و آنها به ترتیب تحتانی، میانی، فوقانی، فوقانی ترین نامیده میشوند. فوقانی ترین توربینات در 60% افراد هست. (شکل1-1)

شکل1-1:آناتومی داخلی و برش ساژیتال از بینی و اجزای تشکیل دهنده سپتوم بینی(صفحه عمودی اتموئید،استخوان وومر،تیغه نازال ماگزیلا وپالاتین،غضروف بینی

هر فضای هوایی که زیر و لترال به هر کونکایی قرار می گیرد به نام مئاتوس نامیده می گردد که سینوس های پارانازال از طریق آن به بینی تخلیه می گردد(1) همچنین استئوم سینوس و مدخل مجرای نازولاکریمال به مئای تحتانی متصل می گردد. توربینات میانی و فوقانی قسمتی از استخوان اتموئید هستند در حالی که توربینات تحتانی استخوانی مجزا می باشد .(3)(شکل2-1)

شکل2-1:نمای توربینات ها و کمپلکس استئومئاتال

کواآنا یک جفت دریچه که از طریق آنها حفره بینی با نازوفارنکس مرتبط میشود.(5)

آناتومی سینوس ها:

دلیل فانکشنال حضور سینوسهای پارانازال از سال 1800 م مشخص گردید. تأثیر سینوسهای پارانازال مشارکت در رزونانس صوتی، گرم و مرطوب هوای تنفسی، افزایش غشای بویایی، تأثیر ضربه گیر برای سروصورت، فراهم کردن عایق گرمایی برای مغز، مشارکت در رشد صورت و سبک تر کردن استخوانهای سروصورت می باشد که از تمام این علت های ثبت شده ترین دلیل آن می باشد که سینوسها یک فریم تشکیل میدهند که به حفاظت ازترومای کند[10] مغزکمک می کند.( 1)

استخوان وسینوس فرونتال

ناحیه ای که سینوس فرونتال از جنینی از آن منشا می گیرد می تواند در4-3 ماهگی داخل رحمی قابل تشخیص باشد. زیرا سینوسهای فرونتال تا سن 6 سالگی به استخوان فرونتال نمی رسند این سینوسها تنها سینوسهای غایب در زمان تولدند که از طریق رسس فرونتال و یا آنهایی که از اینفاندیبولوم منشا می گیرند به اینفادیبولوم درناژ می شوند. (6) اینفادیبولوم به صورت یک کانال برای انتقال ترشحات یا عفونت از سینوس فرونتال به سینوسهای اتموئیدال قدامی و سینوس ماگزیلاری یا برعکس اقدام می کند. محل مجرای نازوفرونتال از طریق داخل بینی با منشا توربینات میانی و یا آگرنازی(درصورت وجود) منطبق می باشد. قطاع در ناحیه بالارونده ماگزیلا [11]منجر به رسیدن به نازوفرونتال داکت می گردد.(1)

فرونتال رسس مثل نازوفرونتال داکت یک ساختمان توبولار نیست زیرا که شکل و سایز فرونتال رسس به گونه وسیع توسط ساختمانهای اطراف مشخص می گردد که بطور قدامی به سلولهای آگرنازی، اتموئید بولا به گونه خلفی و به قسمت عمودی uncinate process در قسمت مدیال و توربینانت میانی در قسمت لترال ختم میشود. در واقع می توان گفت مجرای نازوفرونتال یک کانال بسته درسطح فوقانی فرونتال رسس می باشد؛ درحالی که یک فرونتال رسس یک فرورفتگی (دپرسیون) قدامی – خلفی عمیق در مئاتوس میانی می باشد؛ یک سینوس فرونتال نمی تواند بدون رسس وجود داشته باشد. (6)

سلولهای آگرنازی ( nasal mound):

این سلولها از فرونتال رسس پنوماتیزه می شوند یعنی ناحیه ای متشکل از قدامی ترین سلولها ی هوایی اتموئید که در قدام ، لترال و زیر فرونتال رسس واقع شده اند و شیوع متغیری برای آن گزارش شده می باشد. (7)(شکل3-1) توسعه سینوسهای فرونتال متغیر می باشد اما در 5-4% افراد هیچگاه نمو ندارند. شیوع غیبت دوطرفه سینوس فرونتال از 4-3% تا 10% در جمعیتهای مختلف گزارش شده می باشد. آژنزی سینوس فرونتال در بین زنان بیشتر می باشد. غیبت یکطرفه سینوس فرونتال بین 4/7-8/0شیوع دارد.

عوامل عواملی مثل سن، جنس، هورمون و شکل گیری کرانیوفاشیال و عوامل محیطی مثل شرایط آب و هوایی و التهاب موضعی، شکل گیری سینوس فرونتال را کنترل می کنند. سپتومهای سینوس فرونتال در واقع باقی مانده استخوان فرونتال هستند که بین دو سینوس باقی مانده اند که معمولا در قسمت  baseخط میانی یا در قسمت زیرین هستند. پس ممکن می باشد به یک طرف انحراف داشته باشند که وابسته به سرعت رشد افتراقی سینوسهای فرونتال می باشد. هرچند که سپتوم میانی همیشه تقریبا کامل می باشد نواحی موضعی هست که در آنها دهی سنس[12] اکتسابی یا مادرزادی در سینوسهای فرونتال رخ می دهد که اجازه ارتباط بین دو سینوس فرونتال یا بیرون زدگی [13]مخاطی از یک سینوس به سینوس دیگر را می دهد. در واقع بدلیل همین سپتومها، کانتور سینوس حالت اسکالوپ دارد و در بعضی موردها تا 3/1 یا 2/1 ارتفاع سینوس گسترش می یابند. هرچه سینوس بزرگتر باشد سپتومها بهتر در آن توسعه مییابند؛ بطوریکه در یک سینوس هایپوپلاستیک معمولا سینوس تکی می باشد و کانتورهای صاف دارد سینوس فرونتال خوب توسعه یافته به مارژین سوپرااتموئیدال اربیتال نزدیک میشود اما هیچگاه به اربیت دست اندازی نمیکند اما می تواند دیواره آن را ریمدل کند. هر صافی مارژین اربیتال می تواند حضور پروسه توسعه یافته از سینوس فرونتال را خبر دهد مثل موکوسل, پنوموسل و …

سینوسهای فرونتال در سایز غیر قرینه هستند و معمولا” سینوس بزرگتر از میدلاین رد شده تا جایی که اینسیژن در میدلاین ممکن می باشد بطور معکوس وارد مخاط این سینوس نسبت به سینوس کوچکتر گردد.1و3و6و8 

سینوس ماگزیلاری[14]

در مورد نمو حفره سینوس ماگزیلاری بایستی گفت که این حفره در هفته 10 جنینی در طی پنوماتیزاسیون اولیه تشکیل می گردد. در واقع این سینوس از مئاتوس اولیه نشات می گیرد. در هفته 20 در هنگام پنوماتیزاسیون ثانویه، به ماگزیلای در حال استخوانی شدن توسعه می یابد. در طی جنینی سینوس توسعه می یابد تا حفره بینی (nasal-cavity) همراه با ماگزیلا و سایر استخوانهای احاطه کننده بزرگ گردد. (3)

هایپوپلازی یکطرفه سینوس ماگزیلاری در 7/1% و در 2/7% از موردها، دوطرفه رخ می دهد. علل هایپوپلازی ماگزیلاری میتواند ناشی از عفونت، مداخلات جراحی، رادیاسیون به استخوان ماگزیلاری در هنگام رشد و نمو این استخوان که می تواند باعث صدمه به مرکز رشد آن گردد و در نتیجه یک ماگزیلاری کوچک و سینوس هایپو پلاستیک گردد. رشد کم[15] در آنومالیهای اولین و دومین قوس برانشیال مثل تریچرکولین یا مندیبولوفاشیال دیستوزیس، تالاسمی مینور رخ می دهد زیرا که در مورد اخیر تقاضا برای مغز استخوان از پنوماتیزاسیون سینوس ممانعت می کند. از آنجا که این سینوس اولین سینوسی می باشد که در روز 7 جنینی شکل می گیرد موقعیت آن با افزایش سن تغییر می کند.(1)

سپتاها، ساختمان مهمی از جهت جراحی بالا بردن کف سینوس[16] هستند؛ زیرا که سپتوم سینوس یک علت پرفوراسیون غشای سینوس درطی جراحی فوق می باشد. تأثیر سپتوم آن می باشد که سینوس را به دو یا چند آنترا تقسیم می کند و برای قوی سازی ساختمان استخوانی سینوس نیز مطرح می گردد. بهترین نما جهت مطالعه سپتاها در تصاویر Axial-CT می باشد و محل سپتوم در پانورامیک بازسازی شده[17]ارزیابی می گردد که سپتاها به ترتیب 1) قدامی: در ناحیه پره مولر اول و دوم 2) میانی: درناحیه مولر اول و دوم 3) خلفی: خلف تر از مولر دوم می باشد. شکل سپتوم می تواند به دو نوع کامل یا ناکامل تقسیم گردد. سپتاهای کامل خیلی نادرند اما اگر موجود باشند باعث جداشدن و عدم ارتباط دو قسمت سینوس از هم میشوند. در موردها نادر ممکن می باشد این جداشدگی توسط سپتوم در تمام سینوس دیده گردد که مانع از درناژ آنها به سینوس اصلی می گردد. این پدیده به عنوان آنترال مخفی جداگانه شناخته می گردد و پاتولوژی در این آنترال مخفی رخ می دهد که در موقع جراحی شناسایی می گردد و در اکثر مواقع درناژ دو قسمت جدا شده سینوس ماگزیلا توسط سپتوم از طریق یک استئوم جداگانه به حفره بینی انجام می گردد، CT تأثیر مهمی در حضور آنترال جداگانه و پاتولوژی آن اعمال می کند. قسمت باکال و پالاتال سپتاها از قسمت میانی ضخیم تر می باشد .

تقسیم بندی سپتاها در تصاویر AXIAL-CT به سه دسته می باشد:(تصویر4-1)

  1. Buccopalatal
  2. ساژیتال که به صورت قدامی –خلفی هستند.[18]
  3. Transverse که از دیواره مدیالی به لترالی از طریق کف سینوس گسترش می یابند.

برای بدست آوردن زاویه سپتاها می توان آن را با خط میدساژیتال در نظر گرفت، شیوع سپتومهای سینوسی بین 7/32-20% می باشد. (9)

اختلالات تکاملی صورت و فکین مثل سندروم کروزون, تریچرکولین، کلیدیوکرانیال دیستوزیس, هایپرپلازی همی فاشیال می تواند بر حجم سینوسهای ماگزیلاری موثر باشد.(2)

تعداد صفحه :114

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه دکترا : بررسی مقایسه ای مقاومت به شکست دندان های ترمیم شده با تکنیک های مختلف و کامپوزیت های با Base های متفاوت

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***

دسته‌ها: پزشکی